Pożywienie dla umysłu i duszy – jakie książki do 100 zł sprezentować?

Poszukując książek na prezenty do 100 zł dla babci ma się szeroki wybór porywających pozycji tak uchodzących za klasykę, jak i ze względu na wiek dopiero do niej aspirujące. Taki budżet pozwala sięgać po literaturę specjalistyczną czy na perełki takie jak cała seria “Władca Pierścieni” Johna R. R. Tolkiena wydana zbiorczo czy jedna z najważniejszych książek o psychologii Carla Gustawa Junga – “Psychologia alchemia”. Również łatwiej przy takim budżecie o książki wydane w małym nakładzie na przeróżne okazje.

Biografie i samorozwój

Książki z tej tematyki są oznaką, że troszczymy się i wspieramy obdarowywaną osobę. Biografie wielkich wielkich ludzi mogą kierunkować i inspirować, a podręczniki nt. samorealizacji wskazywać, jak osiągać zamierzone w życiu cele i ambicje. Jeśli o tym się właśnie myśli szykując prezent, sięgnąć można chociażby po:

– “12 życiowych zasad” Jordan B. Peterson

– “Jutro w Nowym Jorku. Rafał Brzoska o sobie i swoim biznesie.” Paweł Oksanowicz

“Margaret Thatcher. Autoryzowana biografia. Zawsze naprzód” Charles Moore

– “Jesteś marzeniem Wszechświata” Katarzyna Dodd

– “Jak uczy się mózg”  – Manfred Spitzer

Kryminały i fantastyka

Oba te gatunki, które w formie jaką znamy dzisiaj zaczęły formować się w wieku XX, sprawdzą się jako prezent nie tylko dla entuzjastów. Ze względu na status kultowych wiele z tytułów interesuje osoby niekoniecznie interesujące się całym nurtem. Mogąc przeznaczyć na takowy prezent do 100 zł ma się bardzo szeroki wybór, przy którym szczególnie pasjonujące są:

– “Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia, Dwie Wieże, Powrót Króla” John R. R. Tolkien

“Battle Royale” Koushun Takami

– “Conan Barbarzyńca” Robert E. Howard

“Zew nocnego ptaka” Robert McCammon

– “Ziemiomorze. Tom 1-6” Ursula K. LeGuin

Historia i polityka

Coraz chętniej czytanymi są duże monografie wyjaśniające czasy przeszłe i obecne; naświetlające zawiłe losy bohaterów i antybohaterów minionych lat czy decyzje największych polityków i biznesmenów współczesności. Pozycje takie są uniwersalne i zawsze stanowić będą mile widziany prezent. Zważając na zainteresowanie osoby, której kupujemy prezent, warto zwrócić uwagę na:

“Boże Igrzysko. Historia Polski”  Norman Davies

– “Battle Cry of Freedom. Historia Wojny Secesyjnej” James McPherson

– “Człowiek na Księżycu. Program Apollo” Andrew Chaikin

– “Wolność wypowiedzi w społeczeństwie informacyjnym” Agnieszka Demczuk

– “Hymny państw świata” Henryk Martenka